Your comments (only in Turkish and chronological order):

Duygu İlke Çıkman, M.D. Internal Medicine Specialist, Medical Oncologist

İsveç’e yerleşmeye karar verdiğimizde başka bir ülkeye yerleşmenin dilini öğrenmekten çok daha fazlası olduğunun bilincinde biraz ürkerek başladık bu maceraya. Bu yolculuğun ilk adımı İsveççe öğrenmek idi ve gerek bu işi daha önce başaranlardan aldığımız referanslar gerekse internet ortamında yaptığımız araştırmalar sonucunda öğretmenimiz ile tanıştık. Amacımız işinin ehli bir öğretmenden bu dili mümkün olan en kısa sürede öğrenmek idi. Sonrasında anladık ki kültüre aşina olmadan, ülkenin şartlarını bilmeden dil öğrenmek temelsiz oluyordu. Öğretmenimiz bize yalnızca İsveççe öğretmekle kalmadı aynı zamanda bir İsveçli gibi düşünmeyi öğretti. Ama bana kalırsa biricik öğretmenimizi en özel yapan özelliği her birimizin ruhsal ve bilişsel ihtiyaçlarının ayrı ayrı farkına varıp aynı ders saati içinde hepimize yetebilmesi idi. Dil öğrenmek uzun ve dik yokuşlarla bezeli bir yolculuk ve bu zaman zarfından kendi adıma defalarca olmayacağı hissine kapıldım. Bu zorlukları aşmamda öğretmenim, akıl hocam bana yardımcı oldu. Eşim de ben de İsveç’e sınav için ilk gittiğimizde herkesin ortak sorusu kaç yıldır orada yaşadığımız idi. Türkiye’de doktorluk yaparken bu dili böyle kısa bir zamanda öğrendiğimize kendilerini ikna etmek oldukça zor oldu J . Aradan geçen yıllar bizi hem İsveç hayalimize kavuşturdu hem de hocamız gibi harika bir insanla dost olmamızı, abla & kardeş olmamızı sağladı. Hayattaki en güzel “iyi ki”lerimizden birisiniz hocam. Sizi çok seviyorum ve minnettarım.

Muzaffer Seyhan Çıkman, M.D. Gynaecologist, Oncologist

Eşimle araştırmalarımız sonucunda branşımızda doktorluk yapabileceğimiz ve istediğimiz kaliteli yaşama sahip olabileceğimiz ülke olarak İsveç’e karar verdik. Bu sürecin en önemli ve zor kısmı dil öğrenmekti. Anadilleri Türkçe ve İsveççe olup mesleği İsveççe öğretmenliği olan hocamız ile yollarımızın kesişmesi büyük bir şanstı. Tecrübesi, güleryüzü ve anlayışı ile her düştüğümüzde bizi ayağa kaldırmayı profesyonelce başarabilmiştir. Kısa zamanda ailemizin bir üyesi haline gelmiştir. C1 sertifikası aldıktan sonra isveçli hastane şefleri ile yaklaşık birer saat süren iş mülakatlarını sadece isveççe sürdürebilmek büyük bir başarıydı. İsveçte tanıştığımız insanlar bu kadar kısa sürede bu şekilde bir dil öğrenmenin çok şaşırtıcı ve inanılmaz olduğunu birçok kez ifade etmişlerdir. Hayatımıza dokunduğu için hocamıza daha doğrusu ablamıza minnettarız.

Aşkın Alkan, Doctor of Medicine

İsveç’e gitmeye ve İsveççe öğrenmeye hayatımın çok zor bir zamanında karar verdim ve şu an geldiğimiz noktada bu yola öğretmenimle çıktığım için çok mutluyum. İsveççeye çok severek ve isteyerek, gitmeye kesin kararlı bir şekilde başladım ve yanımda en az benim kadar kararlı bir öğretmenim vardı. Tabi ki her şey her zaman çok eğlenceli ve kolay değildi, zor zamanlar, tökezlemeler, düşüp kalkmalar illa ki oldu ama önemli olan hiç düşmemek değil düştüğünde nasıl sizi kaldıracağını bilen biriyle çalışıyor olmak. Beraber 1,5 yıl kadar ders sürecimiz oldu. Ders dediğime bakmayın çünkü öğretmenimizle dili ders gibi değil gerçekten olması gerektiği şekilde yani hayatın bir parçası olarak öğreniyorsunuz. Dili hayatın içinde kullanabilmek, İsveççe okuyabilmek yazabilmek ve anlayabilmek paha biçilemez bir duygu. İlk defa sınav için İsveç’e gittiğimde hiç İngilizce kullanmadım hatta benimle İngilizce konuşmaya başlayanlarla ben İsveççe konuşmaya devam ettim ve herkes dili Türkiye’de öğrendiğime çok şaşırdı, İsveççemi çok beğendiler. Emekleri ve bana katlanmak zorunda kaldığı için öğretmenime minnettarım. Bundan sonra da hayatımın önemli bir parçası olarak kalmasını umuyorum.

Merve Cingi Yirün, M.D. Psychiatrist

Öğretmenim ile birkaç yıldır devam eden yolculuğumda kendisi sırasıyla öğretmenim, akıl hocam ve aile dostum oldu. Dersler başladığında bize gerçekçi bir yol haritası çizdi ve aylar geçtikçe bu gerçekçi ve akılcı tavrın faydasını katlanarak gördüm. Bu süreç bir gül bahçesi olsun isterdim belki, fakat değildi. Zorluklarıyla, yoruculuğuyla, zaman zaman coşan zaman zaman tükenen umutlarımla; aslında hayatın ta kendisiydi. Fakat şanslıydım ki, yanı başımda bana rehberlik edecek işinin ehli, bilgili ve mesleğine saygılı bir hocam vardı. C1 düzeyine ulaşma yolculuğunda mesele hiçbir zaman sadece dil bilmek ya da sınav geçmek olmadı; çünkü rehberim beni hem kültürel hem de yaşamsal olarak yeni bir ülkeye hazırladı. Bugün sertifikam elimde yeni bir gelecek hazırlığında isem öğretmenimin bunda emeği tarifsiz büyüklüktedir. Kendisine bu sonsuz desteği için ne kadar minnettarsam gelecek günlerimde hayatımın bir parçası olmaya devam edeceği için o denli mutluyum.

Şükriye Filiz, M.D. Pediatrician

"İsveç'te yaşamak ve mesleğimi yapabilmek için önce İsveççe öğrenmeliydim. Çok şanslıydım, çünkü yol haritamı çizmem gereken o dönemde, öğretmenimiz ile çalışıp henüz C1 sertifikası alan ve İsveç'e yerleşmek üzere olan bir arkadaşım ile görüştüm. Seçtiğim öğretmenin bu konudaki en yetkin ve doğru kişi olduğunu anlayınca, onunla İsveç yoluna başlamış oldum. Derslerimiz başladığından itibaren kendisinin disiplinini, dakikliğini ve yine aile-meslek yaşamımızda zorlandığımız dönemlerde derslerimizi (Kendinden de feragat ederek) düzenlemesini, ciddiyeti olduğu kadar tökezlediğimiz anda elimizden tutan samimiyetini hep takdir ettim. İsveç'e gittiğimizde dili anlayıp konuşabilme düzeyimize baktığımızda, öğretmenimizin farkını hep hissettim. Bunun dışında öğretmenimiz dil öğretmenin yanında, belki daha da önemlisi bize İsveç kültürünü tanıttı. Bu yola onunla çıktığım ve C1 dil düzeyine ulaştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum ve dostluğumuzun da daim olacağını biliyorum. Tüm desteğiniz ve katkınız için teşekkür ederim."

Tarık Filiz, M.D. Gynaecologist

"Bilmediğim bir dil için yeterlilik alabilmek uzun ve yorucu bir süreçti, sanki heybetli bir dağa tırmanmak gibi. Bu zaman zarfında yorulduğumda hedefe varabilecek miyim diye düşündüğüm anlarda öğretmenimin enerjisiyle tekrar hedefe yoğunlaştım. Dağın zirvesine tırmanmak için doğru klavuzla yola çıkmak çok önemli bir etkendir. Öğretmenim çoğu zaman bir yol gösterici iken, bazen de ailemizin bir parçası gibiydi. Motivasyonumu ustaca dengeledi ve beni peşine takıp hedef tırmanışına yoğunlaştırdı. Her zor yolu iyi bilen bir rehber vardır. Isveçce öğrenme yolunun tecrübeli rehberi de öğretmenimdir. Dil yeterliliği aldıktan sonra da eğitimime desteğini devam ettirdiği için teşekkürü bir borç bilirim."

Ersin Fırıncıoğulları, M.D. Emergency Medicine Physician

"İsveççe öğrenmeye SVEDEKS ile başladım. 1,5 sene sonrasında, hayatımda ilk defa gittiğim İsveç'te, hiç İngilizce'ye kaçmadan iletişim kurabildim ve girdiğim C1 sınavını başarıyla geçtim. Konuştuğum birçok insan İsveç'e ilk defa gitmiş olmama gerçekten şaşırdı. Bu emek ve zaman isteyen sürecin en başından itibaren bana rehberlik eden hocamın sayesinde, dili nasıl öğrenmem gerektiğini anladım. Yaptığı işi çok ama çok severek yapan, hayatımda gördüğüm en iyi eğitmenlerden biri olan hocama, verdiği emekler ve çok keyifli geçen dersler için sonsuz teşekkür ederim."

Öncü Sancak, M.D. Emergency Medicine Physician

"Belli bir yaştan sonra yeni bir dil öğrenmenin belli zorlukları olacağını tahmin ediyordum. Ama ciddi olarak bu yola girdikten sonra tahmin sınırlarının zaman zaman aşıldığını, meselenin sadece bir masada vakit geçirmekle ve ya ödevleri yapmakla alakalı olmadığını anladım. Özellikle biz doktorlar gibi kendine has çalışma üslubu olan kişiler için yeniden bir düzene girmek zaman zaman çok zorlayıcı olabiliyor. Böyle zor zamanlarda sadece ilgili dili iyi bilen birine değil tüm bu süreci size iyi aktarmayı başarabilen bir öğretmene sahip olmak çok önemliydi.

Bir dilin sadece gramer kalıplarından ve ya kelime hazinesinden ibaret olmadığını; ilgili kültürle, o ülke insanın alışkanlıkları ve tarihi ile ne kadar alakalı olduğunu öğretmenim sayesinde öğrendim. Tüm bunlar sadece İsveççe’yi daha iyi öğrenmemi değil, İsveç’te iş bulmamı ve oraya adaptasyonumun daha kolay olmasını sağladı.

Öğretmenim, en başından itibaren, bir hayalin yerine, sadece gerçekleri ileterek rasyonel bir değerlendirme yapabilmeme neden oldu. Bazen neden tökezlediğimi bazen de nasıl hızlı yol aldığımı kendi kendine idrar edebilecek düzeye gelebilmek, kısaca öz farkındalık yaratabilmesi tüm diğer yetilerinin yanında en büyük artısı oldu benim için.

Yaklaşık 2 senelik bir eğitimin sonunda; sınavları geçebildiğim için, bağımsız olarak iş görüşmeleri yapabildiğim için fakat her şeyden önemlisi yeni bir kültür öğrettiği için öğretmenime ve Svedeks'e sonsuz teşekkürler…"

Seçil Telli, M.D. Radiology Specialist

"Eşim ve ben, İsveççe öğrenmeye karar verdiğimiz zaman bu planımızı nasıl hayata geçireceğimiz hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. SVEDEKS'in sitesi aracılığıyla öğretmenimiz ile tanıştık. Etrafımızdaki herkesin aksine bunun bir hayal olmadığını, uğraşırsak başarabileceğimizi bize anlattı. Başlarda sadece dil öğrenmek ile başlayan bu süreç zamanla yorgunluk, umutsuzluk, sabırsızlık kimi zaman hayal kırıklığıyla örselense bile öğretmenimizin desteği ile hepsinin üstesinden gelmeyi başardık. 35 yaşından sonra dil öğrenmenin zorluğu bir yana günlük temponuzdan ve varsa çocuğunuzdan vakit ayırmak en büyük problem oldu. Zaman zaman çok eğlendik, umutlandık bazense kaygılandık. Öğretmenimiz, sadece dil öğretmenin yanında yaşam koçumuz oldu. Her düştüğümüzde kaldırdı, destek oldu, kendisini ailemizden biri gibi hissettik. Onun azmi, kararlılığı ve disiplini bizi bu hedefe en çok yaklaştıran oldu. Sadece İsveççe'yi değil, İsveç yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, yemeklerinden tutun da ülke hakkında gerekli genel bilgileri öğretti. Şimdi önümüzde bizi bekleyen yeni yolculuğumuza başlarken kendisi ile tanışmaktan, hayatıma dahil etmekten, arkadaşım olmasından, ailesini ailem kabul etmekten çok mutluyum. Bize olan güvenini bir an bile kaybetmediği için kendisine teşekkür ediyorum."

Barış Erdoğan, M.D. Otolaryngologist

"Öğretmenimizi sadece bir öğretmen gibi değerlendirmek çok doğru olmaz. Tabi ki İsveççe öğretiyor ve işini de iyi yapıyor ama esas farkı onun bunu bir takım koçu gibi yapıyor olması. Çalışma azmi ve hevesi olan kişileri bir ekip haline getirip onlara başarıya giden yolda rehberlik ediyor. Öğrenme işini siz yapıyorsunuz ama hatalı yollara sapmıyorsunuz. İsveççe çalışmaya başladığımızda tek kelime İsveççe bilmiyorduk. Hiç İsveç'e gitmemiştik ve B2 kursunun sonuna kadar da İsveç'e ayak basmadık. Yazın Folkuniversitetet'in kursuna gittiğimizde kimse bizim daha önce İsveç'e hiç gelmemiş olduğumuza inanmadı. Konuşulanları anlayabiliyor ve onlarla İsveççe konuşabiliyorduk. Garip bir gurur yaşadık. Eminim öğretmenimiz de bu gururu yaşamıştır, çünkü İsveçli meslektaşları onun öğrencilerini övmüştü. Sözün özü çok ta fazla İsveççe öğrenebileceğiniz kişinin olmadığı ülkemizde öğretmenimiz en iyi seçenek. Sizin programınızı gözeterek esnek davranan ama lakayitliğe izin vermeyen komple bir eğitmen. Onun sayesinde C1 sınavını geçtik ve artık İsveç'e doğru yola çıkıyoruz. Artık bizim sadece öğretmenimiz değil, aile dostumuz. Hayatımızın en zor kararını verirken yanımızda olan bizden biri."

İlknur Soyer Şahin, M.D. Internal Medicine Specialist

"İsveç'te doktorluk yapma yolunda başıma gelen en güzel şeydir hocamla karşılaşmak. 1,5 yıl boyunca her derse dakikası dakikasında başlayan, öğrenmemekte direndiğim zamanlarda bile her seferinde sabırla yaklaşan, asıl amacı sadece öğretmek olan, mesleğine kalbini vermiş bu güzel insanla İsveççe öğrenmek vesilesi ile tanışmış olmaktan ötürü son derece mutluyum. Bu süreçte gerek seçtiği kitaplar gerek öğretme metodu gerekse her koşulda karşısındakini motive edebilme kapasitesine hayran kaldım. Evet, çok çalıştım, çok emek harcadım ama eğer ki her çaresizliğe kapıldığımda psikolojik desteğini benden esirgemeyen, yorulduğumu bile benden önce fark edip önlemini alan hocam olmasaydı asla ve asla bu kadarını başaramazdım. Son olarak bu yola çıkmaya karar veren tüm arkadaşlarıma mesleği öğretmenlik olan, profesyonel olarak bu süreçte karşınıza çıkacak zorlukları öngörebilecek bir eğitim almış, deyim yerindeyse işinin ehli öğretmenlerden ders almalarını tavsiye ediyorum."

Burak Açıkgöz, M.D. Cardiovascular Surgery Specialist

"Yeni bir ülkede yaşam kurmaya karar verdiğinizde ilk etapta karşınıza birçok problem çıkar; yerleşilecek ülkenin kültürünü ve dilini öğrenmek, etraftan gelen gereksiz baskılarla mücadele etmek ve yeni düzeni kurmak için planlar yapmak bunlardan sadece birkaçıdır. Bu noktada en önemli sorunlardan birisi olan dil ve kültür problemi ya o ülkede yaşayarak ya da o ülkede yaşamış ve dili öğretmeye yetkin birisi ile aşılabilir.

İşte böylesi bir hikayenin kahramanı olarak ben belirli bir süre gruplarla İsveççe çalıştıktan sonra Hocam’ı buldum ve derslere başladım. İlk karşılaştığımızda henüz derslere başlamadan kendi programımı gösterdim; kendisi programımdaki temel eksiklere dikkat çekerek yeni bir ders planı ile işe başlamamız gerektiğini söyledi. İşin gerçeği ben de temelde birşeylerin eksik olduğunu hissediyordum, hissediyordum diyorum çünkü bir öğretmen olmadan insan eksiklerini bilemiyor suyun içindeki balık misali…

Derslere başladıktan 1 ay sonra ise değişimi farkettim. Çünkü Hoca ile bir taraftan geçmişten gelen gramer, kelime ve günlük kullanım eksiklerimi tamamlarken bir taraftan da İsveç kültürünü orada yaşamını geçirmiş birinden birinci ağızdan öğrenme fırsatım oldu. Bununla birlikte, mentörlüğün ayrı bir yetenek olduğunu da farkettim. Hocam her dersimde mesleki başvurularımla ilgili beni motive ediyordu, yol gösteriyordu. Enteresan şekilde bir başvurumun -ki bu başvurumdaki kişisel niyet mektubum Hoca tarafından düzeltilmişti- sonucunda İngiltere’de çalışmam için teklif aldım. Yani aslında Hocam, bu motivasyon ve desteği ile bana yeni kapıların da halihazırda açılabileceğini göstermiş oldu. Teklifin geldiği akşam ise derste mevcut durumumuzu tartışmıştık. En doğru kararı vermemde yine Hoca’nın İsveç deneyimleri ve benim uzmanlık alanım yol gösterici olmuştu. Vizyon sahibi, oranın kültürü ile büyümüş ve yoğrulmuş bir dil öğretmeni ile sadece orada yaşamış ve/veya İsveççe dilini öğreten kişiler arasında da derin farklar olduğuna bu sayede kanaat getirmiştim.

Sonuç olarak Hoca’nın içtenliği, samimiyeti, işi ve kişileri sahiplenerek durum tespiti yapıyor olması, İsveççe öğretim camiasında neredeyse hiç olmayan meziyetler. Bu meziyetlere sahip birisi ile çalışmak ise ayrı bir güven ve övünç kaynağı. Dil ve kültür öğrenimi beraberce uzman ellerde elbette başarının anahtarı olacaktır, bu anahtarı bana sunduğu için teşekkürü bir borç bilirim."

Mustafa Albayrak, M.D. Gynaecologist

"Yurtdışında yaşama ve çalışma kararı, zor bir karar olduğu kadar bunu nasıl başaracağınız sorusuna da cevap bulmak bir o kadar zor. Söz konusu olan ülke İsveç olunca işler bir kademe daha zorlaşıyor. Çünkü İsveç kültürü bize çok yabancı ve uzak bir kültür. Böylesine radikal bir değişikliğin birinci kuralı da elbetteki gideceğiniz ülkenin dilini öğrenmek. Söz konusu İsveççe gibi dünya üzerinde nadir konuşulan bir dil olunca insan çok seçeneği olmadığını düşünüyor haliyle. Ayrıca uzak bir kültür hakkında bilgi edinmenin zorluğu da buna ekleniyor. Ancak Hocamızın farkı işte tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Böylesine nadir kullanılan bir dili öğrenebilmek için bu kadar yetkin bir öğretmeni bulabilmek çok büyük bir şans. Üstelik İsveç’te büyümüş ve çalışmış olmanın getirdiği avantajlara da sahip olan, İsveç kültürü kodlarına işlemiş bir öğretmen. Bu şansı kullanmış ve Hocamla uzunca sayılabilecek bir periyot çalışmış biri olarak gönül rahatlığıyla kendisinin ne kadar iyi bir öğretmen olduğunu belirtebilirim."

Gökçe Kılınçalp, M.D. Neurologist

"Yeni bir dil öğrenmek, özellikle ileri seviyede, büyük çaba gerektiren bir iş ve tam da bu sebepten her adımda sizinle beraber bu yolda ilerleyebilecek bir eğitmen ile yol arkadaşlığı yapmak çok önemli. Bu yolda tıkandığınız, ilerlemede yavaşladığınız ya da umutsuzluğa kapıldığınız dönemler mutlaka olacaktır. Bütün bu doğal süreçlerde sizi tekrar yükseltecek, gücünüzün farkına varmanızı sağlayacak motivasyon olmazsa olmazlardan. Ben şahsen hocamız ile tanışmadan önce bu yolda hayli ilerlemiştim ancak daha iyisi için ne yapmalıyım bilmiyordum. Gerek telefon konuşmalarımızda bana vermiş olduğu enerjiyle gerek çalışmam için bana önerdiği kaynaklarla desteği sayesinde günümüzde İsveç'te çalışmak için yeterlilik sağlayan iki sınavdan birisi olan C-test'i başarıyla tamamladım. Bu sınav İsveç dışında sadece yurtdışı merkez olarak İstanbul'da hocamız tarafından uygulanabilmekte. Ben ve benim gibi doktor arkadaşlar için zamanın önemi düşünülünce bu çok büyük bir fırsattır. Bir dil öğrenmek sadece kuralları öğrenmeyi değil aksine o dili yaşamayı gerektiriyor. Hocamız tam da bu hususta profesyonel yaklaşımı ve olağanüstü bilgi birikimi ile tam aradığınız kişi diyebilirim."

Ersen Türker, M.D. Pediatrician

"İsveç'te uzman hekim olarak çalışmak amacıyla üç meslektaşımla hocamızdan ders almaya başladık. Ayda 2-3 hafta sonu 12 ay boyunca beraber çalıştık. Her ay ders yapamamıza rağmen şu an İsveççe dilinde ulaştığım düzeyden çok memnunum. Hocamızın enerjisi, gayreti, sadece dil değil kültür konusunda verdiği bilgilerle İsveç dilinde B2 düzeyini bitirmiş ve C1 hazır duruma geldim. Eğer bu dili öğrenmek istiyorsanız hocayla çalışmanızı kesinlikle öneririm."

Koray Kurt, M.D. Pediatrician

"İsveç'e yerleşme ve orada çalışma kararı aldıktan sonra ilk görüşmemizden başlayarak, tüm öğrenim süreci boyunca bilginizi, tecrübenizi ve özeninizi, profesyonelliğinizi ve pedagojik yaklaşımınızı asla kaybetmeden bize aktardınız. Motivasyonumuzu kaybettiğimiz zamanları hemen fark ederek bizi motive ettiniz. Sadece dil öğretimi ile sınırlı kalmayıp kültürel altyapıyı aktarmaktan, iş başvurularında destek olmaya kadar bu sürecin her anında yanımızda oldunuz. Tüm zor koşullara rağmen bizler kendimize inancımızı zaman zaman kaybetsek de siz bize inanmaktan vazgeçmeyerek bizi C1 seviyesine ulaştırdınız. İlkeli ve içten karakteriniz için ayrıca sizinle tanışmış ve çalışmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Umarım İsveç'te kuracağımız gelecekte sizinle bağımızı koparmadan devam ederiz."

Direnç Sakarya, M.D. Psychiatrist

"Yeni bir lisan öğrenmek, son derece ciddi bir iş. Lisanı öğrenme sürecinde, basitçe öğrenilecek materyalin öğretmenden öğrencilere aktarılmasından çok daha fazlası sözkonusu. Örnek olarak lisanın gramer özelliklerinin yanında ülkenin kültürünün de eşzamanlı olarak öğretilmesi, uygun zamanda uygun materyalin sunulması, lisanın bütün bileşenlerinde pedagojik bir yaklaşımın benimsenmesi… Tüm bunlar, lisanı öğrenmeye karar veren kişinin başlangıçtaki akademik becerisinden bağımsız kavramlar. Hocamızla çalıştığımız süre içerisinde tüm bunlara göstermiş olduğu dikkat ve özen dikkat çekiciydi. Profesyonel duruşu, sorumluluk algısı ve destekleyici tutumu başta olmak üzere, kısa sürede lisanı öğrenebilmemde katkısı çok büyüktür. Kendisini, İsveççe öğrenmeyi düşünen her seviyeden öğrenciye tavsiye ediyorum. Saygılarımla."

Selçuk Kuyubaşı, M.D. Plastic Surgeon

"İsveç dilini hocamızdan öğrendim. Daha önce de başka yabancı dilleri öğrenmek amacıyla farklı hocalardan özel dersler almıştım; bu yüzden objektif bir kıyaslama yapabilecek durumdayım. Rahatlıkla söyleyebilirim ki hocamız gerçek bir profesyonel ve mükemmel bir hoca; İsveçlilerin dediği gibi ‘toppen’ bir eğitimci. Mesleğindeki profesyonellik daha ilk derste kendini gösteriyor. Yıllar boyu İsveç’te, akademik ortamlarda tam da bu işi yapmış birisi olarak hocanın birikimi hemen hissediliyor. Ana dilinin İsveç’çe olması, vereceği derslere daha önceden hazırlanarak gelmesi, Türkçe’yi de ana dili gibi bilmesi, dersteki ciddiyeti ve öğretmek için hissettiği motivasyonu ve olaylara objektif yaklaşımı göz önüne alındığında kendisi İsveççe öğrenmek isteyenler için gerçek bir fırsattır. Eğer İsveç’te yaşıyor olsaydım ve bu dili öğrenmek isteseydim, tüm seçenekler arasında, hiç tereddüt etmeden yine hocamızdan ders almak isterdim. Bildiğim kadarıyla, İsveç dilini gerçekten de profesyonelce öğretebilecek herhangi bir rakibi de yok hocanın. Eşimin de İsveççe öğrenmesini istiyorum ve hocaya başvuracağım. İsveç dilini öğrenmek isteyen herkese tereddütsüz SVEDEKS'i tavsiye ederim. İyi ki aramızdasınız hocam! Saygılarımla."

Meltem Bayrak, Student @ Sabancı University - Molecular Biology, Genetic and Bioengineering Department

"İsveç'te bir sene geçirme kararı aldığımda, dersleri İngilizce alacak olmama rağmen gittiğim ülkenin dilini biraz da olsa bilmenin güzel olacağını düşünmüştüm. Derse başladığımda öğrenebileceğimden o kadar ümitli değildim çünkü çok az zaman vardı. Buraya geldiğimde, hocam sayesinde 4 aydır İsveçce dersi alan arkadaşlarıma kıyasla temelimin daha sağlam olduğunu gördüm. Hocanın sabrı, disiplini, hem Türkçe hem İsveçce'nin ana dili olması ve yaptığı işe verdiği özen kısa sürede herkese bu dili öğretebilir. Ayrıca gramer ve kültürün beraber ve kişisel amaca uygun verilmesi burada çok işime yaradı. Hocamız, her seviyeden İsveççe öğrenmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir birikim. Saygılarımla."