Your comments (only in Turkish):

İlknur Soyer Şahin, M.D. Internal Medicine Specialist

"İsveç'te doktorluk yapma yolunda başıma gelen en güzel şeydir hocamla karşılaşmak. 1,5 yıl boyunca her derse dakikası dakikasında başlayan, öğrenmemekte direndiğim zamanlarda bile her seferinde sabırla yaklaşan, asıl amacı sadece öğretmek olan, mesleğine kalbini vermiş bu güzel insanla İsveççe öğrenmek vesilesi ile tanışmış olmaktan ötürü son derece mutluyum. Bu süreçte gerek seçtiği kitaplar gerek öğretme metodu gerekse her koşulda karşısındakini motive edebilme kapasitesine hayran kaldım. Evet, çok çalıştım, çok emek harcadım ama eğer ki her çaresizliğe kapıldığımda psikolojik desteğini benden esirgemeyen, yorulduğumu bile benden önce fark edip önlemini alan hocam olmasaydı asla ve asla bu kadarını başaramazdım. Son olarak bu yola çıkmaya karar veren tüm arkadaşlarıma mesleği öğretmenlik olan, profesyonel olarak bu süreçte karşınıza çıkacak zorlukları öngörebilecek bir eğitim almış, deyim yerindeyse işinin ehli öğretmenlerden ders almalarını tavsiye ediyorum."

Burak Açıkgöz, M.D. Cardiovascular Surgery Specialist

"Yeni bir ülkede yaşam kurmaya karar verdiğinizde ilk etapta karşınıza birçok problem çıkar; yerleşilecek ülkenin kültürünü ve dilini öğrenmek, etraftan gelen gereksiz baskılarla mücadele etmek ve yeni düzeni kurmak için planlar yapmak bunlardan sadece birkaçıdır. Bu noktada en önemli sorunlardan birisi olan dil ve kültür problemi ya o ülkede yaşayarak ya da o ülkede yaşamış ve dili öğretmeye yetkin birisi ile aşılabilir.

İşte böylesi bir hikayenin kahramanı olarak ben belirli bir süre gruplarla İsveççe çalıştıktan sonra Hocam’ı buldum ve derslere başladım. İlk karşılaştığımızda henüz derslere başlamadan kendi programımı gösterdim; kendisi programımdaki temel eksiklere dikkat çekerek yeni bir ders planı ile işe başlamamız gerektiğini söyledi. İşin gerçeği ben de temelde birşeylerin eksik olduğunu hissediyordum, hissediyordum diyorum çünkü bir öğretmen olmadan insan eksiklerini bilemiyor suyun içindeki balık misali…

Derslere başladıktan 1 ay sonra ise değişimi farkettim. Çünkü Hoca ile bir taraftan geçmişten gelen gramer, kelime ve günlük kullanım eksiklerimi tamamlarken bir taraftan da İsveç kültürünü orada yaşamını geçirmiş birinden birinci ağızdan öğrenme fırsatım oldu. Bununla birlikte, mentörlüğün ayrı bir yetenek olduğunu da farkettim. Hocam her dersimde mesleki başvurularımla ilgili beni motive ediyordu, yol gösteriyordu. Enteresan şekilde bir başvurumun -ki bu başvurumdaki kişisel niyet mektubum Hoca tarafından düzeltilmişti- sonucunda İngiltere’de çalışmam için teklif aldım. Yani aslında Hocam, bu motivasyon ve desteği ile bana yeni kapıların da halihazırda açılabileceğini göstermiş oldu. Teklifin geldiği akşam ise derste mevcut durumumuzu tartışmıştık. En doğru kararı vermemde yine Hoca’nın İsveç deneyimleri ve benim uzmanlık alanım yol gösterici olmuştu. Vizyon sahibi, oranın kültürü ile büyümüş ve yoğrulmuş bir dil öğretmeni ile sadece orada yaşamış ve/veya İsveççe dilini öğreten kişiler arasında da derin farklar olduğuna bu sayede kanaat getirmiştim.

Sonuç olarak Hoca’nın içtenliği, samimiyeti, işi ve kişileri sahiplenerek durum tespiti yapıyor olması, İsveççe öğretim camiasında neredeyse hiç olmayan meziyetler. Bu meziyetlere sahip birisi ile çalışmak ise ayrı bir güven ve övünç kaynağı. Dil ve kültür öğrenimi beraberce uzman ellerde elbette başarının anahtarı olacaktır, bu anahtarı bana sunduğu için teşekkürü bir borç bilirim."

Mustafa Albayrak, M.D. Gynaecologist

"Yurtdışında yaşama ve çalışma kararı, zor bir karar olduğu kadar bunu nasıl başaracağınız sorusuna da cevap bulmak bir o kadar zor. Söz konusu olan ülke İsveç olunca işler bir kademe daha zorlaşıyor. Çünkü İsveç kültürü bize çok yabancı ve uzak bir kültür. Böylesine radikal bir değişikliğin birinci kuralı da elbetteki gideceğiniz ülkenin dilini öğrenmek. Söz konusu İsveççe gibi dünya üzerinde nadir konuşulan bir dil olunca insan çok seçeneği olmadığını düşünüyor haliyle. Ayrıca uzak bir kültür hakkında bilgi edinmenin zorluğu da buna ekleniyor. Ancak Hocamızın farkı işte tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Böylesine nadir kullanılan bir dili öğrenebilmek için bu kadar yetkin bir öğretmeni bulabilmek çok büyük bir şans. Üstelik İsveç’te büyümüş ve çalışmış olmanın getirdiği avantajlara da sahip olan, İsveç kültürü kodlarına işlemiş bir öğretmen. Bu şansı kullanmış ve Hocamla uzunca sayılabilecek bir periyot çalışmış biri olarak gönül rahatlığıyla kendisinin ne kadar iyi bir öğretmen olduğunu belirtebilirim."

Gökçe Kılınçalp, M.D. Neurologist

"Yeni bir dil öğrenmek, özellikle ileri seviyede, büyük çaba gerektiren bir iş ve tam da bu sebepten her adımda sizinle beraber bu yolda ilerleyebilecek bir eğitmen ile yol arkadaşlığı yapmak çok önemli. Bu yolda tıkandığınız, ilerlemede yavaşladığınız ya da umutsuzluğa kapıldığınız dönemler mutlaka olacaktır. Bütün bu doğal süreçlerde sizi tekrar yükseltecek, gücünüzün farkına varmanızı sağlayacak motivasyon olmazsa olmazlardan. Ben şahsen hocamız ile tanışmadan önce bu yolda hayli ilerlemiştim ancak daha iyisi için ne yapmalıyım bilmiyordum. Gerek telefon konuşmalarımızda bana vermiş olduğu enerjiyle gerek çalışmam için bana önerdiği kaynaklarla desteği sayesinde günümüzde İsveç'te çalışmak için yeterlilik sağlayan iki sınavdan birisi olan C-test'i başarıyla tamamladım. Bu sınav İsveç dışında sadece yurtdışı merkez olarak İstanbul'da hocamız tarafından uygulanabilmekte. Ben ve benim gibi doktor arkadaşlar için zamanın önemi düşünülünce bu çok büyük bir fırsattır. Bir dil öğrenmek sadece kuralları öğrenmeyi değil aksine o dili yaşamayı gerektiriyor. Hocamız tam da bu hususta profesyonel yaklaşımı ve olağanüstü bilgi birikimi ile tam aradığınız kişi diyebilirim."

Ersen Türker, M.D. Pediatrician

"İsveç'te uzman hekim olarak çalışmak amacıyla üç meslektaşımla hocamızdan ders almaya başladık. Ayda 2-3 hafta sonu 12 ay boyunca beraber çalıştık. Her ay ders yapamamıza rağmen şu an İsveççe dilinde ulaştığım düzeyden çok memnunum. Hocamızın enerjisi, gayreti, sadece dil değil kültür konusunda verdiği bilgilerle İsveç dilinde B2 düzeyini bitirmiş ve C1 hazır duruma geldim. Eğer bu dili öğrenmek istiyorsanız hocayla çalışmanızı kesinlikle öneririm."

Koray Kurt, M.D. Pediatrician

"İsveç'e yerleşme ve orada çalışma kararı aldıktan sonra ilk görüşmemizden başlayarak, tüm öğrenim süreci boyunca bilginizi, tecrübenizi ve özeninizi, profesyonelliğinizi ve pedagojik yaklaşımınızı asla kaybetmeden bize aktardınız. Motivasyonumuzu kaybettiğimiz zamanları hemen fark ederek bizi motive ettiniz. Sadece dil öğretimi ile sınırlı kalmayıp kültürel altyapıyı aktarmaktan, iş başvurularında destek olmaya kadar bu sürecin her anında yanımızda oldunuz. Tüm zor koşullara rağmen bizler kendimize inancımızı zaman zaman kaybetsek de siz bize inanmaktan vazgeçmeyerek bizi C1 seviyesine ulaştırdınız. İlkeli ve içten karakteriniz için ayrıca sizinle tanışmış ve çalışmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Umarım İsveç'te kuracağımız gelecekte sizinle bağımızı koparmadan devam ederiz."

Direnç Sakarya, M.D. Psychiatrist

"Yeni bir lisan öğrenmek, son derece ciddi bir iş. Lisanı öğrenme sürecinde, basitçe öğrenilecek materyalin öğretmenden öğrencilere aktarılmasından çok daha fazlası sözkonusu. Örnek olarak lisanın gramer özelliklerinin yanında ülkenin kültürünün de eşzamanlı olarak öğretilmesi, uygun zamanda uygun materyalin sunulması, lisanın bütün bileşenlerinde pedagojik bir yaklaşımın benimsenmesi… Tüm bunlar, lisanı öğrenmeye karar veren kişinin başlangıçtaki akademik becerisinden bağımsız kavramlar. Hocamızla çalıştığımız süre içerisinde tüm bunlara göstermiş olduğu dikkat ve özen dikkat çekiciydi. Profesyonel duruşu, sorumluluk algısı ve destekleyici tutumu başta olmak üzere, kısa sürede lisanı öğrenebilmemde katkısı çok büyüktür. Kendisini, İsveççe öğrenmeyi düşünen her seviyeden öğrenciye tavsiye ediyorum. Saygılarımla."

Selçuk Kuyubaşı, M.D. Plastic Surgeon

"İsveç dilini hocamızdan öğrendim. Daha önce de başka yabancı dilleri öğrenmek amacıyla farklı hocalardan özel dersler almıştım; bu yüzden objektif bir kıyaslama yapabilecek durumdayım. Rahatlıkla söyleyebilirim ki hocamız gerçek bir profesyonel ve mükemmel bir hoca; İsveçlilerin dediği gibi ‘toppen’ bir eğitimci. Mesleğindeki profesyonellik daha ilk derste kendini gösteriyor. Yıllar boyu İsveç’te, akademik ortamlarda tam da bu işi yapmış birisi olarak hocanın birikimi hemen hissediliyor. Ana dilinin İsveç’çe olması, vereceği derslere daha önceden hazırlanarak gelmesi, Türkçe’yi de ana dili gibi bilmesi, dersteki ciddiyeti ve öğretmek için hissettiği motivasyonu ve olaylara objektif yaklaşımı göz önüne alındığında kendisi İsveççe öğrenmek isteyenler için gerçek bir fırsattır. Eğer İsveç’te yaşıyor olsaydım ve bu dili öğrenmek isteseydim, tüm seçenekler arasında, hiç tereddüt etmeden yine hocamızdan ders almak isterdim. Bildiğim kadarıyla, İsveç dilini gerçekten de profesyonelce öğretebilecek herhangi bir rakibi de yok hocanın. Eşimin de İsveççe öğrenmesini istiyorum ve hocaya başvuracağım. İsveç dilini öğrenmek isteyen herkese tereddütsüz SVEDEKS'i tavsiye ederim. İyi ki aramızdasınız hocam! Saygılarımla."

Meltem Bayrak, Student @ Sabancı University - Molecular Biology, Genetic and Bioengineering Department

"İsveç'te bir sene geçirme kararı aldığımda, dersleri İngilizce alacak olmama rağmen gittiğim ülkenin dilini biraz da olsa bilmenin güzel olacağını düşünmüştüm. Derse başladığımda öğrenebileceğimden o kadar ümitli değildim çünkü çok az zaman vardı. Buraya geldiğimde, hocam sayesinde 4 aydır İsveçce dersi alan arkadaşlarıma kıyasla temelimin daha sağlam olduğunu gördüm. Hocanın sabrı, disiplini, hem Türkçe hem İsveçce'nin ana dili olması ve yaptığı işe verdiği özen kısa sürede herkese bu dili öğretebilir. Ayrıca gramer ve kültürün beraber ve kişisel amaca uygun verilmesi burada çok işime yaradı. Hocamız, her seviyeden İsveççe öğrenmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir birikim. Saygılarımla."